XII Spotkanie Lednickie

Tegoroczne Spotkania Młodych oficjalnie rozpoczęły się o godz. 17:00 , ale tysiące pielgrzymów gromadziło się na polach lednickich już od godz. 8:00 rano, każdy chciał zająć miejsca najbliżej Ryby. W tym roku na XII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych nad Lednicą zjechało ok. 70 tysięcy osób z całego kraju. Wśród nich młodzież z Mogilna i okolic. Większa część młodych mogilnian na pola lednickie jeździ co roku i zachęcają do tego kolejnych znajomych. W tym roku organizatorem wyjazdu mogileńskiej młodzieży na pola lednickie była nasza parafia, a w szczególności ks. Sebastian Huebner, który całym sercem zaangażował się w organizację wyjazdu. Wspólne modlitwy, rozważania i homilia poświęcone były w tym roku przyjaźni między ludźmi a Bogiem. Jak co roku o. Jan Góra zadbał o bogaty program tego spotkania. Każdy z uczestników otrzymał gadżety, którymi w tym roku były lednicki krzyż oraz dwie rybki – miniaturowe kopie lednickiej Bramy, jedna dla uczestnika, a druga dla przyjaciela oraz kieszonkowy egzemplarz Listów św. Pawła, które ofiarowało pielgrzymom Wydawnictwo Edycja Świętego Pawła z Częstochowy. Na Lednicę należało zabrać ze sobą maski. Potrzebne one były podczas Nabożeństwa Prawdziwego Oblicza. Maska symbolizowała oddalenie od Chrystusa, a jej zdjęcie stanięcie w prawdzie przed Chrystusem naszym pierwszym Przyjacielem. Maski, które uczestnicy zdjęli z twarzy zostały zebrane i spalone podczas Mszy Świętej. Drugim symbolem, który należało zabrać była biała chusta, na której po zdjęciu masek uczestnicy odbijali swoje prawdziwe oblicze, czyli twarz, taką jaką pokazuje się tylko prawdziwemu przyjacielowi. Kolejne nabożeństwa i procesje Drogą III Tysiąclecia przeplatały się z radosnym śpiewem i tańcem zgromadzonej młodzieży. Centralnym punktem uroczystości była uroczysta Msza święta, której przewodniczył arcybiskup metropolita warszawski Kazimierz Nycz. Wśród uczestników spotkania obecni byli m.in. Prymas Polski kard. Józef Glemp, abp. Henryk Muszyński, bp. Wojciech Polak jak również abp Mieczysław Mokrzycki, który przywiózł ze sobą „papieski krzyż”, przy którym Jan Paweł II modlił się podczas ostatniej Drogi Krzyżowej, na krótko przed swoją śmiercią w 2005 roku. Dzięki telebimom uczestnicy wysłuchali orędzia papieża Benedykta XVI. Usłyszeli też pozdrowienia od prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dwunaste Spotkanie Młodych w Lednicy zakończyło się w nocy z soboty na niedzielę wspólnym przejściem przez Bramę-Rybę symbolicznym gestem wyboru życia w zgodzie z naukami Chrystusa.

Uczestnikami wyjazdu na pola lednickie byli: Tomasz Wróblewski, Marta Krystkowiak, Beata Lachowicz, Marta Bielewicz, Monika Wojciechowska, Angelika Walentowicz, Adam Bigosiński, Wojciech Kasprowicz, Łukasz Urbaniak, Anna Urbaniak, Dariusz Klag, Patryk Wojciechowski, Jakub Pryka, Magdalena Koczorowska, Marcelina Markowska, Joanna Pawłowska, Katarzyna Marciniak, Jakub Turek, Janusz Wietrzykowski, Łukasz Bicki, Marta Prussak, Paulina Goślinowska, Elżbieta Kempińska, Paweł Wojciechowski, Mateusz Doman, Patryk Glanc, Angelika Sawicka, Marta Krukowska, siostra Martyniana Dębicka oraz główny organizator wyjazdu ks. Sebastian Huebner.