Msza święta Prymicyjna naszego parafianina ks. Janusza Derdoskiego

Dzień po święceniach w rodzinnych parafiach nowo wyświeceni księża odprawili pierwsze samodzielne Msze św. czyli prymicje. Prymicje to wyjątkowe święto nie tylko dla nowo wyświęconego kapłana, to także wielkie święto dla parafii, z której pochodzi. Dlatego też dla całej naszej parafii Matki Bożej dni 31 maja i 1 czerwca, były dniami wyjątkowymi, gdyż cała wspólnota parafialna mogła cieszyć się, że zyskała nowego kapłana rodaka. Ksiądz Janusz Derdoski uroczystą Mszę Prymicyjną odprawił w naszym kościele o godzinie 12:00. Poprzedziło ją, mające miejsce na plebanii błogosławieństwo udzielone prymicjantowi przez najbliższą rodzinę, które dla każdego kapłana w dniu jego prymicji jest niezwykle ważnym przeżyciem. Po czym na plebani ubrał się w szaty mszalne i w gronie najbliższej rodziny, kapłanów, kleryków, służby liturgicznej procesyjnie z zielonym wiankiem prymicyjnym jako symbolem czystości niesionym przez jedną z najmłodszych parafianek przeszedł do kościoła. W świątyni, jeszcze przed rozpoczęciem eucharystii, ks. Janusza powitał ksiądz proboszcz prałat Eugeniusz Jaworski, który podczas Eucharystii pełnił rolę manuduktora. Po twarzach wielu osób popłynęły łzy wzruszenia podczas wsłuchiwania się w okolicznościowe kazanie, które wygłosił kaznodzieja ks. Krzysztof Walkowski, notabene również wywodzący się z naszej parafii. Podczas mszy świętej ks. Januszowi w bezpośredniej asyście liturgicznej towarzyszyło dwóch diakonów Waldemar i Wojciech przybyłych z Gniezna. W prymicyjnej Eucharystycznej Ofierze uczestniczyli licznie zaproszeni goście, kapłani rodacy, pracujący w sąsiednich parafiach, kapłani pracujący kiedyś w mogileńskiej parafii MBNP, był również ks. proboszcz Hieronim Szczepaniak z parafii pw. bł. Michała Kozala BM w Słupcy, gdzie ks. Janusz odbywał swoje praktyki oraz parafianie dziękujący za dar kapłaństwa. Na zakończenie Eucharystii Prymicjant podziękował Bogu za dar powołania, rodzicom za dar życia i wychowania, rodzeństwu za trwanie we wzajemnej miłości, księżom za wspieranie w drodze do kapłaństwa oraz parafianom za modlitwę. Po mszy świętej miało miejsce specjalne prymicyjne błogosławieństwo, udzielone rodzicom, rodzeństwu, kapłanom, siostrom zakonnym, klerykom, rodzinie oraz wszystkim uczestnikom mszy świętej. Odbywało się ono według określonego rytuału, podczas którego prymicjant kładł przy błogosławieństwie ręce na głowie przyjmującego błogosławieństwo. Przeżywanie dziękczynienia za dar kapłaństwa naszego rodaka mogilnianina zostało wzbogacone występem zespołu muzycznego „Brewis” działającego przy parafii w Słupcy z opiekunem ks. Tomaszem Mateckim. Po liturgii był czas na zabawę i świętowanie. Bo, jak mówią niektórzy, święcenia i prymicje to taki kapłański ślub i wesele.

Dekretem ks. arcybiskupa neoprezbiter Janusz Derdoski został skierowany do swojej pierwszej pracy w parafii pw. św. Jadwigi w Inowrocławiu.