Ksiądz i kariera?

Wydaje się, że nie da się połączyć pobożnie rozumianego powołania z pojęciem kariery rozumianej jako zdobywanie określonego celu czy realizacja osobistego planu na życie. Jednak kiedy przyjrzymy się definicji słowa kariera to znajdziemy tam stwierdzenie mówiące o tym, że jest to po prostu zajmowanie się daną dziedziną przez całe swoje życie.

W tygodniu poświęconym karierze w Zespole Szkół mieliśmy możliwość posłuchać w tym temacie nietypowych prelegentów, mianowicie ks. dr Radosława Kazimierskiego oraz kleryków szóstego roku Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie: Dawida Mistelskiego i Stanisława Ejdysa. Spotkanie z nimi wpisywało się w tematykę z nieco innej strony – rozeznawania powołania i kariery jako realizowania konkretnej drogi do jakiej wybiera nas Bóg.

Prelegenci opowiedzieli o własnym doświadczeniu rozpoznawania drogi życiowej i pierwszych krokach w realizowaniu takiej a nie innej drogi. Ukazali także przygotowanie do bycia kapłanem jako formowanie w pierwszej kolejności człowieczeństwa. To ,,uczłowieczenie” dokonuje się na przestrzeni studiów w Seminarium przez pomoc starszym i schorowanym księżom w Domu Księży Seniorów w Gnieźnie, przez wyjazdy i spotkania z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Mielżynie u sióstr Dominikanek, a także przez odwiedzanie i rozmowy z więźniami w zakładzie karnym w Gębarzewie koło Gniezna.

Jedno z piękniejszych zdań, które padło w kontekście spotkań z więźniami w filmie prezentującym powyższą aktywność brzmiało: Miłosierdzie to wydobywanie dobra spod pokładów zła.

Kleryków wraz z księdzem Radosławem gościliśmy także w naszej parafii w celu omówienia planów związanych z przyjazdem większej grupy kleryków na tzw. Niedzielę Powołaniową. Wierzymy, że odbędzie się ona w najbliższym możliwym czasie wiosną 2020 roku.