TRZYDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU – 6 listopada 2016

1. Dzisiejsza liturgia Słowa przypomina prawdę o zmartwychwstaniu i życiu wiecznym, a modlitwa za zmarłych pozwala nam pogłębiać naszą wiarę w to, że spotkamy się wszyscy w królestwie Bożym, dlatego dziś o 17.30: różaniec za zmarłych polecanych w wypominkach. Ta różańcowa modlitwa trwa do wtorku; przypominamy również o możliwości uzyskania w tych dniach (do 8 listopada) odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami za odwiedzenie cmentarza i modlitwę za zmarłych.
  2. We wtorek po Mszy św. wieczornej odbędzie się spotkanie uczniów z klas III gimnazjalnych w ramach przygotowania do bierzmowania.
  3. W środę, 9 listopada, będziemy obchodzić święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, która jest katedrą biskupa Rzymu – papieża. Nowenna do MBNP o 8.30 i 17.30. Przypominamy, że nie ma już adoracji i Mszy św. o 12.00.
  4. W czwartek po Mszy św. wieczornej na plebanii odbędzie się spotkanie Rady Duszpasterskiej i Ekonomicznej.
  5. W piątek, 11 listopada, przypadnie 98. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym dniu pragniemy szczególnie modlić się za naszych Rodaków, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny i w jej obronie. Wraz z Władzami Samorządowymi zapraszamy na Eucharystię w intencji Ojczyzny o godz. 11.00, podczas której będziemy zawierzać dobremu Bogu przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Polski, a także będziemy Go prosić, aby każdy jej mieszkaniec czuł się dobrze jako obywatel i jako chrześcijanin. Po Mszy św. uroczyste przejście na mogileński cmentarz. Tego dnia Ksiądz Prymas udzielił dyspensy od spożywania pokarmów mięsnych.
  6. Od piątku rozpoczynamy nowennę przed Jubileuszowym Aktem Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana. Odmawiać ją będziemy na początku każdej Mszy św.
  7. Zapraszamy na rekolekcje dla mężczyzn, które odbędą się w dniach 11-12.11.2016r. w Bąblińcu k. Obornik Wlkp. Szczegóły na plakacie w gablocie.
  8. W Klasztorze mogileńskim od dzisiejszej niedzieli rozpoczyna się kurs przedmałżeński Spotkania będą o 16.00. Odbycie takiego kursu jest obowiązkowe przed zawarciem małżeństwa.
  9. Parafia św. Jana Apostoła zaprasza na uroczystości ku czci bł. Karoliny w Dąbrówce w sobotę 19.11.2016r. W programie o 10.00 w kinie „Wawrzyn” spotkanie ewangelizacyjne; o 11.30 wymarsz pieszej pielgrzymki do Dąbrówki i Msza św. o 13.00. Po Mszy poczęstunek i koncert chwały.
  10. Parafia św. Marcina w Palędziu Kościelnym organizuje w dniach 10-13 lipca 2017r. wyjazd na Warmię i Mazury. Program znajduje się na plakacie w gablocie.
  11. Przypominam o organizowanej przez parafię 10-dniowej pielgrzymce autokarowej do Włoch. W programie m.in.: Asyż, Rzym, Wenecja, San Giovanni Rotondo, Watykan, oraz nawiedzenie w dniu odpustu Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Termin: 24.06-3.07.2017r. Koszt: 2100zł + 120Euro. Zapisy w biurze parafialnym z wpłatą 300 zł. do 16.10.2016r. Pozostałą należność można wpłacać w dogodnych ratach po 600 zł w miesiącach: I, III i V 2017r.
  12. Życzymy wielu Bożych łask wszystkim obchodzącym urodziny i imieniny. Zmarłych: +Eugenię Czynsz, +Zbigniewa Szafranka oraz +Marię Biniakowską, której pogrzeb będzie we wtorek o 13.00 pragniemy polecać Bożemu miłosierdziu. Wieczny odpoczynek…

Mogilno, 6.11.2016r.

Komunikat

Powoli dobiega końca czas łaski związany z ogłoszonym przez Ojca Świętego Franciszka Rokiem Miłosierdzia, jak również z przypadającą w tym roku 1050. rocznicą chrztu Polski. Przeżywając te wydarzenia każdy z nas mógł spojrzeć na swój własny chrzest nie tyle jako na fakt, który kiedyś miał miejsce, lecz jako na dar, darmo otrzymany, i zadanie, które wymaga od nas codziennej realizacji, chociażby przez spełnianie uczynków miłosierdzia co do duszy i do ciała.
Papież Franciszek zakończy obchody Roku Jubileuszowego zamykając symbolicznie Bramę Miłosierdzia w Bazylice św. Piotra na Watykanie w dniu 20 listopada br. Tydzień wcześniej, tj. 13 listopada zostaną zamknięte Bramy Miłosierdzia we wszystkich diecezjach świata. Bramę Miłosierdzia w Katedrze Gnieźnieńskiej zamknie Prymas Polski, Ksiądz Arcybiskup Wojciech Polak, po mszy św. sprawowanej o godz. 12.00. W tym samym dniu zostaną zamknięte Bramy Miłosierdzia na terenie naszej Archidiecezji, a więc w Trzemesznie, w Inowrocławiu, w Kruszwicy, w Markowicach, w Pakości, w Wągrowcu, w Chodzieży, w Biechowie oraz w Kawnicach. Serdecznie zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w tych uroczystościach. Niech udział ten będzie wyrazem wiary i wdzięczności za łaskę Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.
Wydarzeniem zaś, które jak klamra, symbolicznie połączy zakończenie obchodów Roku Miłosierdzia i 1050. rocznicy Chrztu Polski będzie Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana, który zostanie dokonany w dniu 19 listopada br. w Łagiewnikach. Akt ten ponowimy w naszych kościołach parafialnych w dniu 20 listopada. Pomocą w duchowym przygotowaniu do powyższych wydarzeń niech będzie nasz udział w nowennie i odmawiana codziennie Modlitwa do Jezusa, naszego Króla i Pana.
Bogatsi o wydarzenia czasu, który mija, dziękujmy Panu Bogu za łaski, których nam udzielił i jednocześnie prośmy o dar wiary, abyśmy w naszej codzienności potrafili odkrywać wolę Bożą i ją wypełniać.

Bp Krzysztof Wętkowski
Wikariusz Generalny