CZWARTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 22 marca 2020 roku

1. Dzisiejsza czwarta niedziela Wielkiego Postu w tradycji Kościoła nazywana jest niedzielą radości. Widzimy to w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. Mimo przeżywanych trudności i nieszczęść związanych z pandemią koronawirusa w połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.

2. W związku z trwającym stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński Wojciech Polak Prymas Polski udziela dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane wszystkim wiernym Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz wszystkim osobom przebywającym na jej terenie. Jednocześnie Ks. Prymas zachęca do modlitwy w rodzinach i do uczestnictwa w transmisjach Mszy św. i nabożeństw radiowych, telewizyjnych i internetowych. Ks. Prymas prosi o przyjmowanie Komunii św. na rękę i nie przekazywanie sobie znaku pokoju przez podanie ręki.

3. Msze święte w ciągu tygodnia o 8.00, 18.00 i 20.00. Nowenna w środę o 8.30 i 17.30. Do odwołania nie będzie Mszy św. w środy o 11.00.

4. Adoracja Najświętszego Sakramentu w dni powszednie od 8.30 do 10.00 oraz od 18.30 do 20.00. Codziennie po Mszach św. o 8.00 i 18.00 (w środę o 9.00) różaniec o szybkie ustanie pandemii koronawirusa. O 20.00 Msza św. w tej intencji oraz za wszystkie ofiary pandemii a także w intencji służb walczących z tą chorobą.

5. W związku z odwołaniem katechez przedmałżeńskich proszę kursantów uczestniczących w dotychczasowych katechezach o ich kontynuację przez wysłuchanie w internecie materiałów Referatu Duszpasterstwa Rodzin (katechezy w czasach koronawirusa). Po wysłuchaniu i rozmowie z duszpasterzem (z zachowaniem wszelkich, wymaganych norm bezpieczeństwa) uczestnik kursu otrzyma świadectwo ukończenia kursu.

6. Osoby chore, które chciałyby przyjąć sakramenty św. w domu proszone są o indywidualne zgłoszenie do biura parafialnego lub do ks. wikariusza Tomasza (nr tel. 782 678 452). Nie będzie comiesięcznych odwiedzin w domach a tylko na indywidualne zgłoszenie.

7. Nie będzie spowiedzi wielkopostnej z udziałem kapłanów dekanatu. Spowiedź św. jest w dni powszednie od 9.00 do 10.00 i od 19.00 do 20.00 oraz 15 minut przed każdą Mszą św. W niedziele tylko przed Mszą św.

8. Msze św. w niedzielę wg zwykłego porządku z zachowaniem przepisu mówiącego o ograniczeniu ilości osób do 50 w jednym zgromadzeniu. Przepis ten dotyczy również pogrzebów, w których powinna uczestniczyć tylko najbliższa rodzina. Pozostali proszeni są o zrozumienie i modlitwę podczas Mszy św. zamówionych lub np. w rocznicę śmierci.

9. W środę w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, który też jest Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego zachęcamy do podjęcia duchowej adopcji przez codzienna dziesiątkę różańca i modlitwę w intencji poczętego dziecka.

10. Dziękuję za ofiary składane do skarbony pod chórem na świąteczną dekorację kościoła. Pod chórem można nabyć świece wielkanocne „Caritas” w cenie 12zł.

11. W minionym tygodniu zmarł śp. Andrzej Szczepanik. Wieczny odpoczynek…