Niedziela Męki Pańskiej – 24 marca 2024 r.

1. Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień, doroczny obchód misterium paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia. Na początku każdej Mszy Świętej odczytujemy fragment o uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i błogosławimy palmy. O 17.30 nabożeństwo gorzkich żali z ostatnią nauką pasyjną.
  2. W kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy tego kalendarza wskazują na ogromną wielkość dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, zatem tę uroczystość będziemy obchodzić 8 kwietnia.
  3. W Wielką Środę odbędą się rekolekcje dla Szkoły Podstawowej nr 3 w Mogilnie. Msze św. rekolekcyjne będą o 9.00 dla klas I-IV i 10.30 dla klas V-VIII. W tym czasie będą spotkania w sali gimnastycznej. Nie będzie Mszy św. o 8.00. Nowenna do MBNP będzie tylko o 17.30.
  4. W Wielką Środę z Fary mogileńskiej o 19.00 wyruszymy na drogę krzyżową ulicami naszego miasta i przejdziemy do kościoła MB Nieustającej Pomocy.
  5. Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w Wielki Czwartek o 18.00 Mszą św. Wieczerzy Pańskiej. Będziemy dziękować za dwa sakramenty: Eucharystię i Kapłaństwo. Po zakończonej liturgii przeniesiemy Najświętszy Sakrament do ołtarza adoracji, która potrwa do 21.00.
  6. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy św. Zapraszamy na liturgię Męki Pańskiej o 18.00. Wcześniej, bo o godz. 15.00 będzie droga krzyżowa. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do grobu bożego, gdzie w adoracji trwać będziemy do godz. 22.00 a na początku poprowadzą ją członkowie Stowarzyszenia Rodzin „Alvira”.
    W Wielki Piątek wierni między 18 a 60 rokiem życia, zobowiązani są do zachowania ścisłego postu. Ofiary składane w Wielki Piątek przeznaczone są utrzymanie kościołów w Ziemi Świętej.
    W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna przed niedzielą Miłosierdzia Bożego – codziennie Koronka do Miłosierdzia Bożego przed wieczorną Mszą św.
  7. Wielka Sobota zaprasza wszystkich do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym Grobie Pańskim. Zachęcamy do przyjścia na adorację Najświętszego Sakramentu od 8.00.
    W sobotę od 10.00 do 12.00 co pół godziny będziemy błogosławić pokarmy na stół wielkanocny.
    O 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i ostatnie poświęcenie pokarmów.
    Święcenie potraw w Wiecanowie i Iskrze proszę zgłosić kapłanom. Na to poświęcenie udamy się od 10.00. Z naczynia przy ostatnim filarze można zabrać wodę święconą.
  8. Wieczorem w sobotę o godz. 18.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Rozpoczniemy ją od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna. Na tę liturgię przynosimy świece.
  9. W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 6.00 uroczystą procesją rezurekcyjną ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał. Radnych Parafialnych proszę o prowadzenie kapłana i niesienie baldachimu a Róże Różańcowe o niesienie sztandaru. Po procesji uroczysta Eucharystia. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze Święte według porządku niedzielnego; w Poniedziałek Wielkanocny tak, jak w niedzielę oprócz Mszy św. o 16.30. Taca z tego dnia przeznaczona będzie na potrzeby KUL-u.
  10. Członków rady parafialnej prosimy o pomoc w strojeniu kościoła w poniedziałek o 9.00.
  11. Chórzyści z parafialnego chórku „Gloria” rozprowadzają dzisiaj palmy do poświęcenia. Ofiary przeznaczone będą na potrzeby chórku. Dziękujemy chórzystom za piękne przedstawienie i rozważania stacji drogi krzyżowej w miniony piątek, które można zobaczyć na stronie internetowej naszej parafii.
  12. Do skarbon umieszczonych przy drzwiach wejściowych do kościoła możemy składać ofiary na kwiaty oraz dekoracje grobu pańskiego i ciemnicy.
  13. Przed ołtarzem, przy balaskach wyłożony jest album z nawiedzenia Matki Bożej Jasnogórskiej w naszej archidiecezji. Można go obejrzeć i jeśli ktoś chciałby zamówić dla siebie, to proszę zgłosić się w zakrystii lub w biurze z wpłatą 180 zł.
  14.  W ubiegłym tygodniu odeszli do wieczności śp. Jan Daszkiewicz, którego pogrzeb będzie we wtorek o 13.00 oraz śp. Stanisław Zarębski, pogrzeb w środę o 13.00. Wieczny odpoczynek…