Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, 2 kwietnia 2023 r.

1. Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień, doroczny obchód misterium paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia. Na początku każdej Mszy Świętej odczytujemy fragment o uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i błogosławimy palmy.

Dzisiejszej niedzieli obchodzimy 18 rocznicę odejścia do Domu Boga Ojca św. Jana Pawła II. Chcemy podziękować za niezwykły pontyfikat i łaski, które spłynęły i nadal płyną na nasz naród i cały świat za pośrednictwem świętego Papieża. Chcemy też zadośćuczynić za wszystkie zniewagi i lekceważenia jego osoby, których świadkami jesteśmy w ostatnim czasie. Zapraszamy na Apel Jasnogórski o 21.00, który zakończymy w godzinie śmierci św. Jana Pawła II o 21.37.

O 17.30 nabożeństwo gorzkich żali z ostatnią nauką pasyjną.

2. W Wielką Środę z Fary mogileńskiej o 19.00 wyruszymy na drogę krzyżową ulicami naszego miasta i przejdziemy do kościoła MB Nieustającej Pomocy.

Nowenna do MBNP o 8.30 i 17.30. O 10.30 okazja do spowiedzi św.

3. Zbliża się Święte Triduum Paschalne. Rozpocznie się w Wielki Czwartek o 18.00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Będziemy dziękować za dwa sakramenty: Eucharystię i Kapłaństwo. Po zakończonej liturgii przeniesiemy Najświętszy Sakrament do ołtarza adoracji. Adoracja potrwa do godz. 21.00.

4. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zapraszamy do udziału w liturgii Męki Pańskiej o 18.00. Wcześniej, bo o godz. 15.00 zapraszamy na drogę krzyżową. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do Grobu Bożego, gdzie w adoracji trwać będziemy do godz. 22.00 a na początku poprowadzą ją członkowie Stowarzyszenia Rodzin „Alvira”.

W Wielki Piątek wierni między 18 a 60 rokiem życia, zobowiązani są do zachowania ścisłego postu. Ofiary składane w Wielki Piątek przeznaczone są utrzymanie kościołów w Ziemi Świętej.

W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna przed niedzielą Miłosierdzia Bożego – codziennie Koronka do Miłosierdzia Bożego przed wieczorną Mszą św.

5. Wielka Sobota zaprasza wszystkich do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym Grobie Pańskim. Zachęcamy do przyjścia na adorację Najświętszego Sakramentu od 8.00. W sobotę od 10.00 do 12.00 co pół godziny będziemy błogosławić pokarmy na stół wielkanocny.
O 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i poświęcenie pokarmów.
Święcenie potraw w Wiecanowie i Iskrze proszę zgłosić ks. proboszczowi. Na to poświęcenie udamy się od 10.00. Z naczynia przy ostatnim filarze można zabrać wodę święconą.

6. Wieczorem w sobotę o godz. 18.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Rozpoczniemy ją od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec.

7. W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 6.00 uroczystą procesją rezurekcyjną ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał. Radnych Parafialnych proszę o prowadzenie kapłana i niesienie baldachimu a Róże Różańcowe o niesienie sztandaru. Po procesji uroczysta Eucharystia. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze Święte według porządku niedzielnego; w Poniedziałek Wielkanocny tak, jak w niedzielę oprócz Mszy św. o 16.30. Taca z tego dnia przeznaczona będzie na potrzeby KUL-u.

8. Z pomocą Bożej łaski i błogosławieństwa wejdźmy w przeżycia tego Wielkiego Tygodnia, abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego. Członków rady parafialnej i chętnych, którzy chcieliby pomóc w strojeniu kościoła prosimy o przyjście we wtorek o 9.00.

9. Chórzyści z parafialnego chórku „Gloria” rozprowadzają dzisiaj palmy do poświęcenia. Ofiary przeznaczone będą na potrzeby chórku.

10. Dziś po Mszach św. zbieramy ofiary do puszek na kwiaty oraz dekorację grobu pańskiego i ciemnicy. Dziękuję członkom Żywego Różańca i Radnym Parafialnym za kwestowanie.

11. Kino „Wawrzyn” w Mogilnie zaprasza na film pt. „Opiekun”, który opowiada o niezwykłym działaniu w życiu wierzących św. Józefa, Oblubieńca NMP. Seans w dzisiejszą niedzielę 2.04.2023r. o 15.00. Cena biletu: 12 zł. Serdecznie zapraszamy!

12. Parafia MBNP w Mogilnie zaprasza na autokarową pielgrzymkę do sanktuariów we Francji w terminie 08-17.07.2023. Koszt to 3880 PLN i 130 Euro. Zapisy w biurze parafii. Pierwsza rata w wysokości 900 zł płatna wraz ze zgłoszeniem. Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania!

13. W ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy śp. Alicję Ramza i śp. Ryszarda Ryszkowskiego. Wieczny odpoczynek…

Mogilno, 2.04.2023r.