Trzecia Niedziela Wielkanocy – 10.04.2016 r.

1. Po swoim zmartwychwstaniu Pan Jezus wielokrotnie ukazywał się swoim uczniom i przyjaciołom, spotykał się z nimi i dawał im dowody, że żyje. Dziś o jednym z takich spotkań opowiada nam Ewangelia. Od 8 lat trzecia niedziela Wielkanocy w naszej Ojczyźnie, dzięki inicjatywie Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II, jest Niedzielą Biblijną, inaugurującą w Kościele w Polsce Tydzień Biblijny. Znajdźmy w tym tygodniu czas na spotykanie się z Panem w Jego słowie. Zachęcamy do indywidualnej lektury i medytacji słowa Bożego.
    Dziś przypada 6 rocznica katastrofy samolotu TU 154M pod Smoleńskiem. Módlmy się w intencji Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkich, którzy tam zginęli. Niech ofiara ich życia i nasza pamięć będą pomocą w budowaniu ładu społecznego i religijnego w Ojczyźnie, opartego na prawdzie i zaufaniu.
  2. W tym tygodniu, w dniach 14-16 kwietnia (czwartek – sobota) będziemy przeżywać główne uroczystości związane z jubileuszem 1050-lecia chrztu Polski. W czwartek 14 kwietnia 2016r. uroczystości w Gnieźnie rozpoczną się w Katedrze Eucharystią o 17.00. Razem z zaproszonymi Biskupami i Gośćmi Mszę św. będą koncelebrować kapłani wyświęceni 50 lat temu a wśród nich Ksiądz Prałat Eugeniusz Jaworski oraz Ksiądz Feliks Polcyn, który posługiwał we Wszedniu. Natomiast w sobotę z udziałem biskupów i władz państwowych punktem kulminacyjnym będzie dziękczynienie i Eucharystia na stadionie w Poznaniu. Uroczystości będą transmitowane przez TV Polonia. W naszej parafii włączymy się w te uroczystości Eucharystią o 18.00.
  3. W środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o 8.30. Po niej adoracja do 12.00 a następnie Msza św. Od 11.00 do 12.00 okazja do spowiedzi św. Wieczorem nowenna o 17.30.
  4. W związku z małym zainteresowaniem odwołujemy wyjazd autokarowy na uroczystości milenijne w Gnieźnie. Wpłacone pieniądze można odebrać w biurze parafialnym. Jednocześnie przypominam o wyjeździe jubileuszowym na Jasną Górę 19i20 kwietnia. Koszt; 80zł.
  5. W przyszłą niedzielę o 12.00 z okazji Jubileuszu 50 lat Kapłaństwa Ksiądz Prałat Eugeniusz Jaworski odprawi uroczystą Mszę św. dziękczynną, na którą serdecznie zaprasza. Słowo Boże wygłosi Ksiądz Arcybiskup Henryk Muszyński.
  6. W niedzielę 17.04.2016r. do naszego dekanatu przyjadą Znaki papieskiego spotkania młodych: Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. W Dąbrowie będą od 14.00 do 15.30; w Mogilnie, w Klasztorze od 16.00 do 19.30. Zapraszamy wszystkich a szczególnie młodych do czuwania przy tych Znakach.
  7. Dziękuję ks. Jackowi za przygotowanie 40 młodych z Parafii MBNP i Parafii z Wszednia, którzy minionej niedzieli otrzymali Sakrament Bierzmowania z rąk Księdza Arcybiskupa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. Módlmy się za nich, aby umocnieni Darami Ducha Świętego mężnie wyznawali swoją wiarę. Dziękuję Panu Organiście Szymonowi, Chórkowi Gloria, ministrantom i lektorom za przygotowanie oprawy liturgicznej oraz rodzicom za przystrojenie kościoła i ufundowanie nowego ornatu z logo Roku Miłosierdzia.
  8. Chcąc odciążyć członków Rady Parafialnej i Matki Różańcowe z trudu funkcji kwestarzy stojących z puszkami przed kościołem proponuję, aby ofiary na cele remontowe składane zwykle do puszek, od niedzieli 24.04.2016r. składać na tacę zbieraną przez Pana kościelnego i księży podczas Mszy św. Tak więc oprócz zwykłej, coniedzielnej ofiary dodana byłaby ofiara na cele inwestycyjne. Cała ta kwota przeznaczona będzie na w/w cele. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi dotyczące tej zmiany, którą konsultowałem wcześniej z członkami rady parafialnej.
  9. Dziś przed kościołem młodzież zbiera ofiary na zorganizowanie wyjazdu młodych naszej Archidiecezji na ŚDM w Krakowie.