Wizerunek Matki

Jest coś niezwykłego i przejmującego w tym obrazie. Spokój śpiącego, bezpiecznego Dziecka a jednocześnie obecność Matki, która z troską okazuje bliskość i czułość, trzymając maleńką dłoń. Pochylona i bliska niemowlęciu z zaskoczeniem, niezrozumieniem a może nawet i z bólem spogląda na koronę cierniową, która jasno wskazuje na przyszły los narodzonego w Betlejem Jezusa.

A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu. Słowa te wypowiedziane przez proroka Symeona, który przez długie lata oczekiwał możliwości ujrzenia na własne oczy Zbawiciela, stały się dla Maryi zapowiedzią losu, który miał spotkać Jej Syna. Dla lepszego zrozumienia poniższego obrazu warto łączyć go z zapowiedzią proroka. Tak jak w tej konkretnej chwili w życiu Matki Bożej, tak niejednokrotnie w naszym życiu spotykamy się z chwilami radości, spokoju, doświadczenia czegoś pięknego jak choćby narodziny nowego życia; jednak wielokrotnie w bliższym czasowym sąsiedztwie stajemy się świadkami czegoś trudnego, złego, co jest nam trudno pojąć.

Maryja jest kobietą, Matką Syna Bożego, która może nas doskonale zrozumieć w czasie pomyślnym i pięknym jak i w trudnościach i cierpieniu, gdyż sama mierzyła się w swym życiu z łączeniem tak skrajnych rzeczywistości.

Chciejmy za Jej wstawiennictwem samemu Bogu oddać wszystkie ,,skrajności” naszego życia.

Od października tego roku w naszej Archidiecezji Matka Boża będzie gościła w tak wielu parafiach w swym Jasnogórskim wizerunku.

Serdecznie zapraszamy w najbliższą sobotę – 1 lutego – do wspólnej modlitwy po wieczornej Mszy Świętej, która w formie dziewięciomiesięcznej nowenny ma pomóc przygotować nam nasze własne serca, rodziny i parafię na szczególne z Nią spotkanie.