9 września 2018 – DWUDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

1. Dziś rozpoczynamy przeżywanie Tygodnia Wychowania, którego hasło: „W poszukiwaniu drogi” powinno przyświecać każdemu, kto chce prowadzić innych ludzi do zbawienia.

2. Od dzisiejszej niedzieli rozpoczyna się nowenna przed 100 rocznicą odzyskania niepodległości. Msza św. o 12.00 będzie sprawowana wg formularza w intencji ojczyzny i zakończona śpiewem Boże coś Polskę. Każda msza święta będzie poprzedzona okolicznościową katechezą.

3. W środę nowenna do MBNP o 8.30 i 17.30. Po porannej nowennie adoracja do Mszy św. o 11.00. O 9.00 (zaraz po nowennie) Matki Różańcowe zapraszają do wspólnej modlitwy różańcowej. Od 10.30 okazja do spowiedzi św. Biuro parafialne czynne od 9.00 do 10.00.

4. W czwartek kolejny Dzień Fatimski. Różaniec i procesja wokół kościoła o 17.30. O prowadzenie nabożeństwa i niesienie figury Matki Bożej proszę ministrantów i chórek Gloria.

5.W czwartek po Mszy św. o 18.00 w kościele spotkanie kandydatów do bierzmowania z klas VII, VIII i III gimnazjalnych oraz ich rodziców.

6. W piątek będziemy przeżywać święto Podwyższenia Krzyża świętego. Zachęcamy, aby w tym dniu uczcić krzyż, znak męki i zwycięstwa Chrystusa. Na zakończenie Mszy Świętej ucałujemy krzyż, tak jak czynimy to w Wielki Piątek.

7. W piątek po Mszy św. o 18.00 w kościele odbędzie się zebranie rodziców wraz z dziećmi, które w tym roku szkolnym przystąpią do I Komunii św.

8. W sobotę zapraszamy na Mszę św. odpustową ku czci Matki Bożej Bolesnej, która zostanie odprawiona w kaplicy na naszym cmentarzu o 10.00.

9. Autokarowa pielgrzymka do Kalisza, Gidel i Częstochowy wyruszy w najbliższą sobotę 15.09.2018r. o 4.00 sprzed kościoła MBNP w Mogilnie. Podczas pielgrzymki opiece Matki Bożej polecać będziemy sprawy parafii i naszych rodzin.

10. Dziękuję za zorganizowanie dożynek parafialnych oraz za ofiary od mieszkańców Wiecanowa – 1000zł oraz od naszych parafian działkowców – 516zł. Dziękuję Panu Kwaśniewskiemu za obraz Matki Bożej Fatimskiej wykonany z tegorocznego ziarna. Za wspólną modlitwę – Bóg zapłać!

11. Dziękuję za ofiary z dzisiejszej tacy przeznaczone na remonty w domu parafialnym. W przyszłą niedzielę 16.09.2018r. do puszek będziemy zbierać ofiary na zapłacenie należności – 4500 zł za zamontowany w naszym kościele system ułatwiający słyszenie osobom z aparatami słuchowymi.

12. Kustosz Kalwarii Pakoskiej zaprasza na odpust ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego, który odbędzie się na wzgórzu kalwaryjskim 16.09.2018r. o 12.00. Przewodniczyć będzie Ks. Prymas Wojciech Polak, który nada Kalwarii statuty Archidiecezjalnego Sanktuarium Męki Pańskiej.

13. Informujemy, że od przyszłej niedzieli kończy pracę w naszej parafii pan organista Szymon Czerwiec, który rozpoczyna studia muzyczne w Poznaniu. Dziękujemy za grę i śpiew podczas Mszy św., uświetnianie uroczystości i prowadzenie chóru. Życzymy sukcesów w studiach i zadowolenia w pracy organisty w jednej z parafii poznańskich. Szczęść Boże!

14. W minionym tygodniu pożegnaliśmy naszych parafian: śp. Alfonsa Żubertowskiego i śp. Kazimierza Malinowskiego. Wieczny odpoczynek…

Mogilno, 9.09.2018r.

Gniezno, 30 sierpnia 2018 r.

Zaproszenie do udziały w XI Zjeździe Gnieźnieńskim

„Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa” – to temat XI Zjazdu Gnieźnieńskiego, którego uroczyste otwarcie z udziałem Pana Prezydenta Andrzeja Dudy będzie miało miejsce w Gnieźnie 21 września.

W tym roku przypada setna rocznica zakończenia tragicznej I wojny światowej oraz stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Nawiązując do tych wydarzeń, pragniemy podjąć chrześcijańską refleksję nad wolnością i źródłami nadziei na przyszłość. Narodowa niepodległość jest bowiem darem, o który nieustannie należy dbać dla dobra naszej Ojczyzny, a także całej Europy, która dziś doświadcza kryzysu własnej tożsamości.

Dlatego pragnę serdecznie zaprosić kapłanów, osoby konsekrowane, świeckich przedstawicieli ruchów i grup duszpasterskich działających w parafii oraz wszystkich zainteresowanych do udziału w XI Zjeździe Gnieźnieńskim. Wspólnej refleksji, prowadzonej przez około 50 prelegentów z 10 krajów Europy, towarzyszyć będą modlitwa, warsztaty i wydarzenia artystyczne. Szczegółowy program spotkania oraz formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie internetowej www.zjazd.org.

Jestem przekonany, że cenne dziedzictwo Zjazdów Gnieźnieńskich, które ciągle na nowo podejmujemy, będzie czasem budowania zgody i szukania wspólnych rozwiązań, z korzyścią dla naszej Ojczyzny, Europy i dla nas samych.

Wierzę, że każdy z nas w bogatym programie Zjazdu Gnieźnieńskiego znajdzie inspirujące go zagadnienia i tematy. Jeszcze raz serdecznie zapraszam i czekając na spotkanie z serca błogosławię.

† Wojciech Polak
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński