DZIEWIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU – 13 sierpnia 2017

1. W najbliższy wtorek, 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Już w V wieku obchodzono w Kościele święto Wniebowzięcia 15 sierpnia. Obchód tej uroczystości rozpoczniemy w poniedziałek, wieczorną Mszą Świętą wigilijną o godz. 18.00 a we wtorek Msze św. jak w każdą niedzielę.
  2. W Polsce ta uroczystość znana jest i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na jutrzejszą i wtorkową liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione podczas Mszy Świętych. Błogosławienie tych bukietów jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.
  3. W najbliższy poniedziałek w liturgii wspominamy też kapłana i męczennika, franciszkanina, św. Maksymiliana Marię Kolbego. Jest on bliski naszym czasom. Niech jego heroiczna miłość Pana Boga i bliźniego będzie dla nas zobowiązującym przykładem.
  4. Wraz z wtorkowym świętem maryjnym tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku, a także myślimy o naszych siłach zbrojnych,
    o polskim wojsku, które tego dnia ma swoje święto. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają – doświadczamy tego naocznie. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.
  5. W środę nowenna do MBNP o 8.30 i 17.30.
  6. W sobotę 19 sierpnia kolejny Dzień Fatimski. Po Mszy św. o 19.00 procesja różańcowa ze świecami i poświęcenie kolejnej tablicy ze słowami objawienia fatimskiego, którą ufundowali czciciele Matki Bożej z ul. Kasprowicza 4a i 8a. Bóg zapłać za ofiarność!
  7. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc pielgrzymkę autokarową na Jasną Górę w dniu 8.09.2016r. Wyjazd z Mogilna o 4.00. Program obejmuje nawiedzenie sanktuariów: w Kaliszu, Gidlach oraz w Leśniowie. Około 16.00 będziemy na Jasnej Górze. Po Apelu Jasnogórskim o 21.00 powrót. W Mogilnie będziemy około 2.00. W Leśniowie wspólny obiad o 13.00. Koszt przejazdu wraz z posiłkiem: 90 zł. Zapisy z wpłatą w biurze parafialnym do 25.08.2016r.
  8. Rodzina Katyńska organizuje wyjazd do Warszawy na centralne uroczystości 78.rocznicy agresji wojsk sowieckich na Polskę. Wyjazd 17 września 2017 roku o godz. 4.00 sprzed kościoła MBNP w Mogilnie. Koszt – 95 zł; Zapisy w biurze parafialnym do końca sierpnia.
  9. Trwa miesiąc trzeźwości. Pamiętajmy o dobrych postanowieniach i modlitwie za uzależnionych.
  10. Dziękuję za wszelkie ofiary na cele remontowe.
  11. Odpoczywającym na wakacjach i urlopach życzymy owocnego wytchnienia a rolnikom dobrej pogody.