NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ – 9 kwietnia 2017

1. Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień, doroczny obchód misterium paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia. Na początku każdej Mszy Świętej błogosławimy palmy, odczytujemy fragment o uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i pragniemy naśladować tłumy, które wiwatowały na Jego cześć. Dziś przeżywamy Światowy Dzień Młodzieży. Zapraszamy młodzież naszego dekanatu do parafii św. Jana Apostoła w Mogilnie – Klasztoru na uroczystości, które rozpoczną się Eucharystią o 14.00. Proszę o przybycie młodzieży przygotowującej się do bierzmowania.
    Dziś o godz. 17.30 nabożeństwo gorzkich żali z ostatnią nauką pasyjną.
  2. Wielki Poniedziałek, 10 kwietnia, kieruje nasze myśli do tragicznego wydarzenia sprzed 7 lat. W tym dniu przypada bowiem 7. rocznica katastrofy polskiego prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Wspominając tamte chwile, prośmy Pana Boga o miłosierdzie dla zmarłych i pociechę dla rodzin.
  3. W Wielką Środę z kościoła farnego o 19.00 wyruszymy na drogę krzyżową ulicami naszego miasta i przejdziemy do kościoła MB Nieustającej Pomocy. Nowenna do MBNP o 8.30 i 17.30.
  4. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne. Rozpocznie się w Wielki Czwartek wieczorem o godz. 18.00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Będziemy dziękować za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po zakończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji. Adoracja potrwa do godz. 21.00.
  5. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja krzyża świętego. W naszym kościele liturgię rozpoczniemy o godz. 19.00, wcześniej, bo o godz. 15.00 zapraszamy wszystkich parafian na drogę krzyżową wokół kościoła. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego Grobu Bożego, gdzie adoracja trwać będzie do godz. 22.00. Adorację połączoną z Koronką do Miłosierdzia Bożego będą prowadzić członkowie Stowarzyszenia Rodzin. Zapraszamy szczególnie młodzież klas II i III gimnazjalnych.W Wielki Piątek wierni między 18 a 60 rokiem życia, zobowiązani są do zachowania ścisłego postu

W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna przed niedzielą Miłosierdzia Bożego – zachęcamy do odmawiania koronki do Bożego Miłosierdzia. Nowennę będziemy przeżywać codziennie w Oktawie Wielkanocy odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego przed wieczorną Mszą św.

6. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii. Wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym Grobie Pańskim. Zachęcamy do przyjścia do świątyni na adorację Najświętszego Sakramentu od 9.00. Od godz. 10.00 do godz. 12.00 oraz od 14.00 do 15.00 co pół godziny będzie odbywać się błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny. O 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego. Święcenie potraw w Wiecanowie i Iskrze proszę zgłosić ks. proboszczowi. W Wielką Sobotę z kruchty kościoła będzie można zabrać wodę święconą.
  7. Wieczorem w sobotę o godz. 19.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego a także weźmiemy udział
    w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec.
  8. W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 6.00 uroczystą procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał. Po procesji celebrować będziemy uroczystą Eucharystię. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego.
  9. Z pomocą Bożej łaski i błogosławieństwa wejdźmy w przeżycia tego Wielkiego Tygodnia, abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego.