NIEDZIELA WIELKANOCNA 16 kwietnia 2017 – ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

1. Miłość ostatecznie zwycięża śmierć. Przyobleczmy nasze życie w zwycięską miłość Zbawiciela i jej doświadczajmy. Grzech i jego owoc, to znaczy śmierć, nie jest już w stanie zagrodzić nam drogi do domu Ojca. Przez Jezusa w Duchu Świętym mamy na zawsze otwarty dostęp do Ojca pełnego miłosierdzia. Niech to będzie najlepsze wielkanocne życzenie: aby każdy z nas doświadczył i przyjął tę zwycięską miłość Boga Ojca.
  2. Jutro drugi dzień świąt – Poniedziałek Wielkanocny. Pamiętajmy, że nasza radość i cała przedświąteczna krzątanina miały swój cel przede wszystkim w wydarzeniach męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Zadbajmy o nasz udział w świątecznej Mszy Świętej. Będziemy je sprawować jak w każdą niedzielę. Zachęcam także, o ile to możliwe, do uczestnictwa we Mszach Świętych przez całą oktawę Wielkanocy, kiedy przed wieczorną Mszą będziemy odprawiać nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego i odmawiać Koronkę. W czasie wolnym warto zajrzeć też do innych kościołów i obejrzeć wystrój grobów Pańskich.
  3. Tradycyjnie w drugi dzień Świąt Wielkanocnych do puszek przed kościołem złożymy ofiary na wydziały teologiczne i uczelnie katolickie w Polsce. O kwestowanie proszę Matki Różańcowe i członków Rady Parafialnej.
  4. W środę nowenna do MBNP o 8.30 i 17.30. Od 9.00 do 12.00 adoracja Najświętszego Sakramentu. Od 11.00 do 12.00 okazja do spowiedzi św. a następnie Msza św.
  5. W piątek z racji oktawy Wielkanocy nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
  6. W przyszłą niedzielę – drugą niedzielę Wielkanocy, czyli niedzielę Miłosierdzia Bożego, rozpocznie się Tydzień Miłosierdzia.
  7. W przyszłą niedzielę w Gnieźnie przypadają uroczystości związane z odpustem ku czci św. Wojciecha i upamiętnieniem 600-lecia prymasostwa w Gnieźnie.
  8. Uroczystość św. Wojciecha to także święto Patrona abpa Wojciecha Polaka, Metropolity Gnieźnieńskiego i Prymasa Polski. Pamiętajmy o modlitwie za naszego Pasterza.
  9. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w przeżywaniu Świętego Triduum oraz przystąpili do spowiedzi św. wielkanocnej. Dziękuję ks. Jackowi, służbie liturgicznej i lektorom świeckim, chórowi Immaculata, panom organistom i panu kościelnemu za przygotowanie liturgii Wielkiego Tygodnia. Dziękuję członkom Stowarzyszeni Rodzin ALWIRA za przygotowanie i prowadzenie drogi krzyżowej ulicami miasta oraz czuwania przy grobie Pańskim. Szczególne Bóg zapłać składam Pani Ewie Witkowskiej za projekt i wykonanie symbolicznego grobu Chrystusa oraz Ciemnicy, Pani Marii Pollak i członkom Stowarzyszenia Rodzin oraz wszystkim wolontariuszom, którzy pomagali przy dekoracji kościoła.