Ogłoszenia duszpasterskie

NIEDZIELA PALMOWA – 5 kwietnia 2020 roku

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Błogosławieństwo palm podczas Mszy Świętych transmitowanych przez stronę internetową naszej parafii. Umieśćmy palmy w godnym miejscu naszego mieszkania, aby przypominały nam o rozpoczęciu Wielkiego Tygodnia Męki Pańskiej. Niech wspomnienie tryumfalnego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy umocni w nas nadzieję na przyjście czasu, w którym w pełnej radości będziemy chwalić Zmartwychwstałego Pana.

2. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Módlmy się za młodych, aby zawsze pragnęli bliskości z Chrystusem i ciągle odnawiali swoją przyjaźń z Panem Bogiem. Zapraszamy do wspólnej modlitwy prowadzonej w katedrze gnieźnieńskiej przez Arcybiskupa Wojciecha Polaka Prymasa Polski. Gorzkie Żale o 15.00 a następnie Msza św.

3. W Wielkim Tygodniu kościół pozostanie otwarty w ciągu dnia. Zapraszamy na chwilę osobistej modlitwy w ciszy naszej świątyni. Msze św. w poniedziałek, wtorek i w środę o 8.00, 18.00 i 20.00. Okazja do spowiedzi św. pół godziny przed Mszą św. oraz dodatkowo od 10.00 do 12.00; od 15.00 do 17.00 oraz od 18.30 do 20.00. Spowiedź św. na życzenie może odbyć się także w zakrystii kościoła. Różaniec od poniedziałku do środy o 18.30. Nowenna do MBNP w środę o 8.30 i 17.30.

4. W Wielki Czwartek Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, odprawiana na pamiątkę ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa będzie o 18.00. Spowiedź św. od 10.00 do 12.00 oraz od 15.00 do 17.00.

5. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Adorację krzyża można przeżyć w domach, umieszczając krzyż w centralnym miejscu i całą rodziną lub indywidualnie modlić się przy nim. Początek wielkopiątkowej liturgii w kościele o godz. 18.00. Nabożeństwo Drogi krzyżowej o godz. 17.30. Spowiedź od 10.00 do 12.00; od 15.00 do 17.00 oraz od 19.00 do 20.00.

6. Wielka Sobota jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Pokarmy na stół wielkanocny będą błogosławione w naszych domach podczas śniadania wielkanocnego. Tekst modlitwy można pobrać ze strony internetowej parafii lub zabrać z kruchty kościoła. Okazja do spowiedzi św. od 10.00 do 12.00 oraz od 18.00 do 20.00.

7. W sobotę wigilię Zmartwychwstania Pańskiego w kościele rozpoczniemy o godz. 20.00.

8. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze św. o 6.00, 7.00, 8.30, 9.30, 10.30, 12.00, 15.00, 16.30 i 18.00. Nie będzie procesji. Na zakończenie Rezurekcji przed drzwiami kościoła kapłan pobłogosławi Parafię Najświętszym Sakramentem. Przypominamy, że nadal obowiązuje ograniczenie do 5 osób na Mszach św. i nabożeństwach w kościele.

9. Pod chórem można nabyć świece „Caritas” w cenie 12zł. Bóg zapłać za ofiary, składane na konto Parafii p.w. MBNP w Mogilnie: nr: 61 1240 3246 1111 0010 8547 5860.

10. Osoby chore, które chciałyby przyjąć sakramenty św. w domu proszone są o indywidualne zgłoszenie do biura parafialnego lub do ks. Tomasza (nr tel. 782 678 452).

11. W minionym tygodniu pożegnaliśmy śp. Janinę Drzewiecką. Wieczny odpoczynek…

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

(„Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”,

t. 2, Katowice 2001, nr. 1347-1350)

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie. 

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

PENITENCJARIA APOSTOLSKA UDZIELA SPECJALNYCH ODPUSTÓW DLA WIERNYCH W OBECNEJ SYTUACJI PANDEMII

Wierni, którym odpust zupełny może być udzielony:

– cierpiący na koronowirusa, przebywający na kwarantannie na polecenie władz sanitarnych w szpitalu lub we własnym domu;

– pracownicy służby zdrowia, członkowie rodzin i wszyscy opiekujący się chorymi na koronawirusa;

– ofiarujący nawiedzenie Najświętszego Sakramentu lub Adorację Eucharystyczną lub lekturę Pisma Świętego przez co najmniej pół godziny, lub odmówienie Różańca Świętego, lub pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, lub odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego w intencji przebłagania Boga Wszechmogącego o koniec epidemii, ulgę dla tych, którzy cierpią i zbawienie wieczne dla tych, których Pan powołał do siebie;

– będący w niebezpieczeństwie śmierci, pod warunkiem, że byli należycie dysponowani i zwykle za życia modlili się.

Warunki, które wierny winien spełnić celem otrzymania odpustu zupełnego:

– nie być przywiązanym do jakiegokolwiek grzechu;

– być zjednoczonym duchowo na modlitwie poprzez środki masowego przekazu podczas celebracji Mszy Świętej, Różańca Świętego, Drogi Krzyżowej lub innej formy pobożności

lub

przynajmniej odmówić Wyznania Wiary, Ojcze nasz i pobożne wezwania do Najświętszej Maryi Panny, przy jednoczesnym ofiarowaniu tej próby w duchu wiary w Boga i miłości wobec bliźnich;

– mieć wolę wypełnienia zwykłych warunków odpustu tak szybko, jak to będzie możliwe (spowiedź sakramentalna, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencji Ojca Świętego).